در گذشته های نه چندون دور زندگی مشترک افراد دووم طولانی تری داشت و طلاق به کم اتفاق می افتاد. اما الان در عصر بی ثباتی اقتصادی، افزایش دچار شدن به مریضیای روانی، فشار وارده از طرف رسانه های اجتماعی و … طلاق دیگر چیزی غیرعادی تلقی نمی شه و به ویژه در خونوادهایی که زن و شوهر همیشه با نگرانیای مالی قابل توجه و نبود موافقت با یک دیگر روبرو ان، این تقریبا پرهیز ناپذیره. حتی همسرانی که بسیار پایبند و به اصول اخلاقی پایبند هستن هم ممکنه به دلایل مختلف ناگزیر از طلاق شن.

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

شاید واسه خیلی از ما این سؤال ایجاد شه که چه عواملی باعث شکست زندگی مشترک می شه. در این مطلب به ۱۶ مورد از عواملی که آمار طلاق رو افزایش میدن اشاره می کنیم. شاید بعضی افراد یک یا چند مورد از این عوامل رو در زندگی خود داشته باشن، اما به دلایلی به زندگی شون آسیبی وارد نشده باشه. با این حال بهتره عوامل طلاق رو بشناسین و آگاهانه زندگی کنین.

۱. ازدواج زودهنگام

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

افرادی که اول جوونی ازدواج می کنن، بیشتر از بقیه در خطر طلاق قرار می گیرن. درسته که ازدواج با همکلاسی زمان مدرسه ممکنه رؤیایی به نظر برسه، اما واقعیت اینه که معمولا ازدواج در سنای بیست و چند سالگی به بالا، از پایداری و دووم بیشتری برخورداره. با توجه به تحقیقات انجام شده، افرادی که ازدواج رو تا ۲۵ سالگی به تأخیر میندازن، تا ۲۴ درصد کمتر با خطر طلاق روبه رو هستن.

۲. ازدواجای قبلی

طبق تحقیقات انجام شده خطر طلاق با هربار ازدواج تا حدی زیاد می شه. پس ازدواجای دوم و سوم بیشتر در خطر طلاق هستن. خیلی از افراد بی معطلی پس از طلاق، بدون اینکه به طور کامل از ازدواج اول و شکست به دلیل اون بهبود یافته باشن وارد رابطه دیگری می شن. واسه یه سریای دیگه حفظ ازدواج دوم به دلیل از دست دادن یک خونواده منظم دشوارتره.

۳. از دست دادن باورهای مذهبی

به نظر می رسه ایمان نقش مهمی در پیش گیری از طلاق اجرا می کنه. تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده که نشون می ده آمار طلاق در بین زن و شوهرهایی که هر دو افرادی مذهبی و دیندار هستن به مراتب کمتر از افراد غیر مذهبیه. جدا از اینکه این، همسرانی که اشتراکات دینی یه جوری دارن نسبت به زوجایی که عقاید مذهبی متفاوت دارن، بیشتر در کنار هم می مونن.

۴. مسائل مالی

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

طبق تحقیقات، فقر یکی از شاخص هاییه که بیشتر از هر دلیل دیگری خطر طلاق رو افزایش می ده. زوجایی که در زندگی بدهیای سنگین بالا میارن ازدواج شون به شکست نزدیک تر می شه. به طورکلی بین مادیات و شادی رابطه مستقیم هست. زن و شوهرهایی که همیشه روی این موضوع تمرکز دارن که چه چیز بخرن و واسه خرید چه چیزایی باید صبر کنن، نسبت به کسائی که مشکلات مالی زیادی ندارن کمتر احساس شادی می کنن. متأسفانه واسه افرادی که با فشار مالی زیادی روبه رو هستن (مثل خونوادهایی که درآمد کم و بدهیای زیاد دارن) امکانات کافی واسه مشاوره و منابعی که از راه اونا بتونن زندگی مشترک شون رو نجات بدن، وجود نداره. طبق تحقیقات احتمال طلاق در همسرانی که هفته ای یک بار بر سر مشکلات مالی با هم دعوا می کنن ۳۰ درصد بیشتر از بقیه زوج هاست.

 

۵. داشتن فرزندان زیاد (به ویژه فرزندان چندقلو)

فرزندان زیباترین موهبت زندگی هستن، اما خونوادهایی که با داشتن فرزندان دو یا چندقلو بازم به فکر بچه دار شدن هستن باید بدونن که زندگی مشترک شون با مشکل روبه رو میشه. چندقلوها به زمان، انرژی و پول بیشتری نیاز دارن. خیلی از این خونوادها در آینده از نظر مالی دچار مشکل می شن و این موضوع احتمال طلاق رو خیلی راحت افزایش می ده.

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

۶. سطح تحصیلات

درسته که تحصیلات واسه پایداری و دووم زندگی مشترک به تنهایی کافی نیس، اما طبق تحقیقات انجام شده آمار طلاق در خونوادهایی که از دید تحصیلات و آموزش در سطح بالاتری هستن، کمتره. زوجایی که طبق تحصیلات خود درآمد بیشتری کسب می کنن و استانداردهای بالاتری رو در زندگی خود ایجاد می کنن، از ازدواج خود بیشتر لذت می برن. این مطالعه نشون داد زنان تحصیل کرده معمولا تمایل دارن شوهران خود رو از بین افرادی انتخاب کنن که از نظر تحصیلات هم سطح یا بالاتر از اونا باشن.

۷. از دست دادن آموزشای مناسب

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

شرکت در مشاورهای قبل از ازدواج می تونه به طور زیادی در کاهش آمار طلاق مؤثر باشه. مشاوره ی قبل از ازدواج مهارتای حل مشکلات و اختلافات رو به همسران یاد می گیره و واسه حل مسائلی که بعدا در زندگی زناشویی ممکنه به اختلافات تموم عیار تبدیل شه، ضروریه. اما متأسفانه خیلی از زن و شوهرا در جلسات مشاوره شرکت نمی کنن و این موضوع در افزایش آمار طلاق بی اثر نیس.

۸. طلاق والدین

معمولا کودکان طلاق نسبت به کودکان عادی در ازدواج شون با مشکلات بیشتری روبه رو هستن. اگه یکی از دو طرف ازدواج در خونواده طلاق رشد کرده باشه، احتمال اینکه زندگی مشترک خودش به جدایی منجر شه تا ۵۰ درصد زیاد می شه. طبق تحقیقای انجام شده احتمال طلاق در خونوادهایی که زن و شوهر هردو از کودکان طلاق بودن، بسیار زیاده.

۹. فرق سنی زیاد

از زمانای قدیم یکی از مهم ترین نگرانیای مربوط به ازدواج این بوده که ازدواج دو نفر از دو نسل متفاوت عاقلانهه؟ جواب منفیه. بررسیای انجام شده نشون می ده که بهترین فرق سنی در ازدواج اینه که شوهر ۲ تا ۱۰ سال از همسرش بزرگ تر باشه. آمار طلاق در این حالت به مراتب کمتر از حالتیه که اختلاف سنی بیشتر از ۱۰ سال یا زن بزرگ تر از شوهره.

۱۰. خیانت

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

برآوردهایی که در مورد خیانت در ازدواج هست، در تحقیقات مختلف متفاوته و متأسفانه نمیشه در مورد آمار دقیق اون نظر داد. با این حال با یک جمع بندی کلی میشه به این نتیجه رسید که این آمار نگران کننده س. البته به طورکلی میزان خیانت در بین زوجای متأهل کمتر از رابطه های دراز مدت یا زندگیای مشترک بدون ازدواجه. البته خیانت به سن وسال و میزان آموزش دو طرف هم بستگی داره. طبق تحقیقات به طورکلی زوجای سن بالا تر و آموزش دیده تر بیشتر به تعهدات خود پایبندند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلیل گریه نوزاد چیه و چیکار باید کرد؟ 

در بیشتر موارد خیانت به تنهایی باعث طلاق نمی شه، چراکه همسران خائن معمولا قادر به قانع کردن یک دیگر هستن و یه مدت این مسئله رو به تأخیر میندازن. خیانت وقتی به طلاق منجر می شه که اعتماد از بین رفته باشه. در این هنگام رابطه بین دو طرف خدشه دار می شه. جدا از اینکه اون کسی که مورد خیانت قرار گرفته ممکنه به دلیل احساس طردشدگی یا آزاد شدن از طرف شریک زندگی اش به رفتارهای خشن متوسل شه که اینم به نوبه ی خود باعث بدتر شدن رابطه میشه.

۱۱. اختلاف جنسی

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

اختلاف جنسی بعضی وقتا خود عامل اصلی طلاقه و بعضی وقتا به شکل غیر مستقیم باعث طلاق می شه؛ به این صورت که اول به دلیل اختلاف جنسی یکی از زن و شوهرا خیانت می کنه و بعد به دلیل این خیانت طلاق اتفاق میفته. خیلی از افرادی که انجام دهنده خیانت می شن، همین عامل رو دلیل خیانت خود قلمداد می کنن.

متأسفانه زوجایی که فرکانس رابطه جنسی شون با هم متفاوته با مشکل روبه رو می شن. در این حالت یکی از دو طرف احساس می کنه که تحت فشار قرار داره در حالی که طرف دیگر احساس می کنه مورد بی توجهی قرار گرفته. بعضی وقتا هم به دلیل ازدواجای زودهنگام که چندین ده طول می کشه دو طرف احساس می کنن زندگی و رابطه شون اون قدر تکراریه که حالت مریضی باری داره. خیلی از طلاقایی که پس از چند سال زندگی مشترک اتفاق میفته، شاید به همین دلیله.

۱۲. اعتیاد

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

در بیشتر موارد اعتیاد به تنهایی واسه زندگی مشترک مشکل ساز نیس، اما مشکلات ویرانگر اون می تونه زندگی رو از هم بپاشد. مثلا فرد معتاد (خواه الکل خواه مواد مخدر) ممکنه دروغگو باشه یا دزدی کنه و پس با قانون مشکل داشته باشه. این رفتارها باعث فشار عاطفی و روانی در همسران این افراد می شه. البته بعضی وقتا افراد این توانایی رو دارن که در کنار همسر معتاد خود زندگی کنن و از نظر عاطفی اونو حمایت کنن ولی بیشتر افراد به خاطر سلامت روحی خودشون هم که شده طلاق می گیرن. اثر ویرانگر اعتیاد در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت خوب نشون داده شد. طبق این مطالعه آمار طلاق در افراد معتاد به الکل ۱۵,۵ درصد بود که آمار قابل توجهیه.

۱۳. مشکلات روحی و روانی

طبق برآوردها، آمار طلاق در خونوادهایی که یکی از همسران یا هر دوی اونا دچار افسردگی، اضطراب و مشکلات روحی و روانی دیگر هستن بسیار بالاست. این مشکلات روانی می تونه هم به دلیل اعتیاد و هم به دلیل مریضیایی مثل مشکل دوقطبی باشه. تحقیقات کارشناسان نشون داده ۹۰ درصد ازدواجایی که در اونا یکی از دو طرف مشکل دوقطبی داره به طلاق منجر می شه. با اینکه در مورد بقیه مریضیای روانی این میزان کمتره، اما بازم آمار طلاق در اونا به طور زیادی بالاست. مشاهدات یک مطالعه در هند نشون دهنده اینه که ۴۲ درصد از ازدواجایی که در اونا یکی از همسران دچار شیزوفرنیه به طلاق منجر می شه.

مثل اعتیاد، مریضیای روانی هم به خودی خود باعث طلاق نمی شن، بلکه رفتارهای غیرقابل قبول افرادی که از این مشکلات رنج می برن عامل اصلی طلاقه. مثلا افراد گرفتار به مشکل دوقطبی بیشتر از بقیه انجام دهنده حملات فیزیکی و اعمال خشن می شن. به همین ترتیب این افراد و مبتلایان به افسردگی با احتمال بیشتری به همسر خود خیانت می کنن.

۱۴. اختلاف نظر در تربیت فرزندان

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

خیلی از پدر و مادرها بر سر اینکه کی باید تربیت و پرورش کودکان رو به عهده بگیره (ازجمله اینکه به کدوم مدرسه باید برن یا چیجوری باید نظم و انضباط رو به اونا یاد گرفت) اختلاف نظر پیدا می کنن. البته در بعضی موارد پدر و مادرها قبل از پیدایش اینجور اختلافاتی طلاق می گیرن و خیلی راحت از فرزندان و نگرانیای تربیت و پرورش اونا صرف نظر می کنن. پس بهتره افراد پیش از ازدواج در مورد انتظارات شون در مورد تربیت کودکان به طور کامل با هم صحبت کنن؛ وگرنه به احتمال زیاد زندگی مشترک شون به طلاق منجر میشه.

۱۵. رسانه های اجتماعی

عوامل طلاق چیه؛ ۱۵ دلیلی که زندگی مشترک رو تهدید می کنه  آموزشی

فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و بقیه رسانه های اجتماعی نقش بسیار مهمی در طلاق اجرا می کنن. مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ انجام شد نشون داد که از هر ۷ مورد، یک نفر به دلیل اعتیاد همسرش به رسانه های اجتماعی طلاق میگیره. در این مطالعه از هر ۴ نفری که بررسی شدن، کمه کم یک نفر جواب می داد که تقریبا هفته ای یک بار جروبحثای خانوادگی شون به رسانه های اجتماعی مربوط می شه. با اینکه این دلیل به کم از عوامل اصلی طلاق به حساب میاد، با این حال جنگ و دعواهای ناتموم بر سر رسانه های اجتماعی می تونه زمینه رو واسه طلاق جفت و جور کنه.

شانس خود رو امتحان کنین

اگه در زندگی مشترک تون با مشکلاتی روبه رو شدین که ممکنه شما رو به طرف طلاق جهت بده، درصورتی که فکر می کنین با گفتگو با شریک زندگی تون می تونین این مسائل رو حل کنین، حتما این کار رو بکنین. مهم نیس تا چه حد شانس موفقیت دارین، مهم اینه که بیشترین حد سعی تون رو بکنین. راهکارهایی وجود دارن که شاید با اجرا اونا بتونین پایه های ازدواج خود رو محکم کنین و زندگی مشترک تون رو نجات بدین.

با این حال اگه تصمیم قطعی به طلاق گرفتین و رابطه تون به جایی رسیده که جز طلاق راه حل دیگری نداره، حتما به دنبال یک مشاور قابل اعتماد باشین. هدف اینه که طلاق در صلح و به صمیمی ترین شکل ممکن صورت پذیرد، چون در این صورت دو طرف با آسیبای روحی کمتری روبرو می شن.

منبع : lovetoknow.com divorceinpeace.com

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید